Najczęściej zadawane pytania

Jak dbać o laptopa?

W sumie laptop wymaga nieco więcej troski niż jakiekolwiek inne urządzenie.

Zacznijmy od paru zasad podczas użytkowania:

 • Unikajmy jedzenia a szczególnie picia napojów w trakcie pracy z laptopem. Kubek kawy w laptopie to stanowczo za dużo,  nie wytrzyma tego. Najczęściej kończy się wymianą lub naprawą płyty głównej, obie opcje, dość kosztowne. Okruchy w klawiaturze choć nie działają destrukcyjnie, to nie są miłym widokiem. Zwrot „wypasiony laptop” rozumiemy zupełnie inaczej.
   
 • Wyrób w sobie nawyk, aby niczego nie zostawiać na klawiaturze, położony tam długopis a następnie przytrzaśnięty matrycą kończy się bardzo źle. Długopis to wytrzyma, matryca raczej nie.
   
 • Gdy skończysz pracę, zamknij laptopa i pozostaw go w miejscu w którym będzie spoczywał stabilnie i bezpiecznie. Fotel nie jest dobrym miejscem. Ktoś nie zauważy i usiądzie.
   

Mój laptop zrobił sie wolny

Najczęstsze przyczyny spowolnienia działania komputerów to:

 • Wady systemu operacyjnego. Windows zbiera tak wiele rożnych „śmieci”, ze kiedyś zaczyna mu to przeszkadzać – instalacja na nowo jeśli nie występuję inne wymienione dalej problemy)
   
 • Niedobór wielkości pamięci operacyjnej (RAM) – jeśli jest miejsce, można dołożyć dodatkowy moduł pamięci, jeśli miejsca nie mamy, wyjąć mały moduł i włożyć na jego miejsce większy.
   
 • Uszkodzenia dysku (tzw. bad sectory). Dysk można sprawdzić np. programem HdTune program sprawdzi nie tylko bad sectory ale również poinformuje nas o temperaturze w jakiej dysk pracuje, szybkości transferu danych oraz o ogólnej kondycji dysku.  – Naprawa lub wymiana. Zdjęcie przedstawia okno programu HdTune, uzyskaliśmy średni transfer 50,3 MB/sek. Jest OK.
   
 • Problemy z chłodzeniem procesora i układu graficznego. – Przedmuchać radiatory sprężonym powietrzem, jeśli to nie pomoże, trzeba oddać do serwisu, rozebrać, oczyścić, wymienić pastę przewodząca ciepło.
   

Czy mozna używać laptopa w łóżku itp. miejscach?

Zasadniczo nie ma żadnych przeciwwskazań ale…

 • Dbać o to by się nie przegrzewał. Układ chłodzenia laptopa polega na wymuszonym przez wentylator obiegu powietrza. Powietrze jest zasysane od spodu obudowy i wypychane bokiem (lub tyłem) tak jest w 95% laptopów. niewskazane jest zatem zatkanie wlotu powietrza kocykiem czy kołderką. Musi zostać wolna przestrzeżeń dla cyrkulacji powietrza. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalna podkładkę chłodzącą , lub choćby tylko dystansującą laptop od podłoża z tkanin np. taką jak na zdjęciu, to koszt od 10 do 50 zł. Jest to ważne również z innego powodu. Drobiny tkanin są wraz z powietrzem zasysane do wnętrza układu chłodzenia. Tam osadzają się na radiatorze i wentylatorze. Po pewnym czasie go zatkają i po chłodzeniu zostają wspomnienia. Efektem będzie przegrzany procesor (do wymiany), zawieszanie się laptopa.
   
 • Zanim zaśniesz odłóż laptopa w bezpieczne miejsce. Wymiana pękniętej matrycy sporo kosztuje.
   

Jak postępować w przypadku zalania laptopa?

Natychmiast odłączyć zasilanie, wyjąc baterię, odwrócić laptopa „do góry nogami”, nie próbować go suszyć suszarką, nie próbować go włączać prze upływem ok. 24 godzin. Jeśli po tym czasie laptop się nie uruchomi, należny niezwłocznie dostarczyć go do serwisu. Jeśli laptop się uruchomi, sprawdzić czy prawidłowo działa klawiatura.

Pamiętać należy, ze są płyny, które potrafią wytrawić ścieżki na płycie głównej, (np. Coca cola) nawet jeśli laptop zadziała, może się okazać, ze po kilku tygodniach odmówi posłuszeństwa. Warto wiec przemyśleć ryzyko, może lepiej nie zwlekając oddać go od razu po zalaniu do serwisu.