Przedsiębiorcy, uważajcie! Małe i średnie firmy do 27 lutego muszą wysłać JPK

Mali i średni przedsiębiorcy do 25 lutego muszą złożyć tzw. JPK_VAT - pierwszy z dokumentów z Jednolitego Pliku Kontrolnego. Jeśli robią to po raz pierwszy, mają czas do 27 lutego. Niestety, polscy przedsiębiorcy mają olbrzymie luki w wiedzy o Jednolitym Pliku Kontrolnym – wynika z Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o JPK zorganizowanego przez firmę Sage. Błędy w rozliczeniach mogą okazać się bardzo kosztowne.

W ramach uszczelniania systemu podatkowego resort finansów wprowadził tzw. Jednolity Plik Kontrolny. To nic innego jak zbiór danych finansowych (m.in. ewidencje zakupu i sprzedaży VAT, faktury, wyciągi bankowe, księgi przychodów i rozchodów) przygotowany przy użyciu specjalnego programu komputerowego. JPK posiada ustandaryzowany układ i format (schemat XML) umożliwiający jego łatwe przetwarzanie.

Jednolity Plik Kontrolny, czyli co?

Ministerstwo przekonuje, że celem wprowadzenia JPK miało być ułatwienie życia podatnikom, wszak przekazywanie informacji podatkowych w formie elektronicznej jest nie tylko szybsze, wygodniejsze, ale też mniej kosztowne. Nie da się jednak ukryć, że resort miał w tym swój własny interes – usprawnienie i zwiększenie efektywności kontroli podatkowych.

Wyeliminuje to konieczność przeprowadzania audytów przez pracowników kontroli skarbowej -kontrole przeprowadzane będą tylko wtedy, kiedy w elektronicznych plikach wykryte zostaną nieprawidłowości.

Kogo obowiązuję JPK?

Od stycznia tego roku każda mała, średnia i duża firma będzie mieć obowiązek comiesięcznego przesyłania struktury JPK_VAT do Ministerstwa Finansów. Od stycznia 2018 roku będą to musiały robić także mikro przedsiębiorstwa.

JPK_VAT to ewidencja sprzedaży i zakupu VAT - wysyłana przez wszystkie strony obrotu gospodarczego ma umożliwić kontrole krzyżowe i wykrycie niezgodności między rejestrami VAT a deklaracją VAT-70. Pozostałe struktury (księgi rachunkowe, wyciągi bankowe, operacje magazynowe, podatkowe księgi przychodów i ewidencja przychodów) mają być przedstawiane na żądanie organów podatkowych.

Warto też pamiętać, że termin obowiązkowego udostępniania danych w formie JPK został uzależniony od wielkości przedsiębiorstwa ustalanej na podstawie kryteriów wskazanych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. I tak:

- Mała firma to podmiot, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto nieprzekraczający równowartości 10 mln euro.

- Średnia firma to podmiot, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników i osiągnął roczny obrót netto nie większy niż równowartość 50 mln euro.

Tagi: JPK, Zmiany w przepisach
Żródło: Business Insider
Zdjęcie: free stock
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ