Faktura tylko z NIP-em na paragonie

Planowana jest zmiana przepisów dotyczących wystawiania faktur dla firm. Jeśli regulacje wejdą w życie, przedsiębiorca będzie mógł pobrać fakturę tylko na podstawie takiego paragonu, na którym będzie widniał jego NIP.

Ministerstwo Finansów będzie walczyć z nadużyciami przedsiębiorców, którzy zbierają lub skupują paragony, na ich podstawie pobierają faktury, a następnie odliczają fikcyjne koszty. W efekcie pomniejszają swój dochód, co przekłada się na niższy podatek. Według planowanych przepisów, podstawą do wystawienia faktury ma być paragon z wpisanym numerem NIP kupującego.

To nowy, obok wprowadzenia kas fiskalnych online, pomysł rządu na uszczelnienie systemu podatkowego w handlu detalicznym. Informacje z kas online mają trafiać m.in. do Centralnego Repozytorium Danych o Sprzedaży Detalicznej, co ma ułatwić analizę sprzedaży i walkę z nadużyciami. Obowiązek wpisywania na paragonie NIP-u kupującego prawdopodobnie spotka się ze sprzeciwem sprzedawców. Nie we wszystkich kasach jest bowiem taka możliwość, a to oznaczać będzie zakup nowych urządzeń.

Żródło: InsERT
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ